Nowa Przestrzeń Sztuki oraz Bristol ART & Medical SPA serdecznie zapraszają na coroczny wernisaż wystawy KALENDARZ ARTYSTYCZNY NA ROK 2025 autorstwa Grzegorza Kozery w dniu 4 stycznia (sobota) o godzinie 17:00 do Hotelu Bristol ART & Medical SPA w Busku-Zdroju.
GRZEGORZ KOZERA - (ur. 1983 Warszawa) – doktor sztuki, malarz, autor kolaży. W swojej twórczości często odwołuje
się do dziedzictwa kultury, prowadzi dialog z wielkimi mistrzami i stylistyczną grę z przeszłością. Jest m.in dwukrotnym stypendystą
Funduszu Popierania Twórczości ZAIKS (2020, 2022) dwukrotnym stypendystą Urzędu m. st. Warszawy (2014, 2016), laureatem
programu Młoda Polska (2019) oraz wyróżnionym w konkursie 42. Biennale Malarstwa Bielska Jesień (2015). Od 2020 roku pracuje na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP. Prace w kolekcjach: Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Literatury w Warszawie, Płockiej Galerii Sztuki, Galerii Sztuki w Legnicy, Galerii Białej w Lublinie, Galerii Bielskiej BWA, Galerii BWA Zielona Góra, Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy, MOCAK-u.
PO KOLE BARW. KOLAŻE I MALARSTWO
Nawiązania i gra z przeszłością przypomina mi zapętloną plastyczną sztafetę. Kolejne epoki nie tylko wnosiły nowe propozycje estetyczne, ale zawsze czerpały inspiracje i siłę z tradycji. Dawne motywy, symbole i rozwiązania plastyczne były przejmowane i wzbogacane o nowe wartości przez następne pokolenia artystek i artystów. Kalendarzowy cykl kolaży i obrazów jest moim subiektywnym spojrzeniem na te odwieczne przenikania się w sztuce oraz ich kontynuacją. Każdemu z dwunastu miesięcy poświęcam wybrany okres z bogatych dziejów historii sztuki, ze szczególnym naciskiem na dzieła malarskie. Czerpiąc cytaty wizualne od czasów prehistorycznych
do xxi wieku układam je i maluję w nowych konfiguracjach. Kolażowej stylistyce płócien przyświeca też malarska reguła koła barw z płynnym przenikaniem się kolorów. W myśl tej zasady każdy z miesięcy został poświęcony innej gamie kolorystycznej.
Oprócz aspektów formalnych na obrazy i kolaże można też spojrzeć jak na wizualne notatki, które zachęcają do dalszych badań nad historią sztuki. By ułatwić te studia podaję, w miarę możliwości, nazwiska artystek i artystów, których dzieła mnie zachwyciły.