+48 41 33 030 33

Spotkanie autorskie z Juliuszem Braunem

10 Paź 2019

Zapraszamy na spotkanie z Juliuszem Braunem w czwartek 10 października o godz. 17:00 do Cafe Bristol - wstęp wolny

Podczas spotkania i dyskusji z uczestnikami Juliusz Braun odpowie na pytania o przeszłość i przyszłość mediów publicznych w Polsce.

Przyczynkiem do spotkania jest świeżo wydana książka "Rynek i katedra. Polskie spory o media publiczne".
"Na łamach swojej publikacji Braun przypomina o historii publicznej radiofonii, procesie tworzenia się BBC, początkach Polskiego Radia oraz o historii mediów w PRL i zmianach, jakie przeszły – od systemu monopolistycznego do pluralizmu.(...)

Najciekawszą kwestią, poruszaną przez byłego szefa TVP jest "Polska choroba", jaka nęka media publiczne i próba jej diagnozy. Dotyczy ona trzech zagadnień: niezależności, finansowania i misji, jaką powinny wypełniać. Według Brauna wciąż aktualne jest stwierdzenie o konieczności "wynalezienia mediów publicznych na nowo". Krytyczna ocena powinna dotyczyć nie tylko organizacji, struktury spółki, sposobów jej działania, ale także koncepcji programowej, relacji, jakie łączą Telewizję Polską i Polskie Radio z władzami politycznymi. W polskiej rzeczywistości medialnej zagadnieniem, które powinno według Brauna podlegać szczególnej ocenie jest misja, której pojęcie od kilku lat uległo destrukcji. Przypomina on, że programy powinny cechować się pluralizmem i bezstronnością, pod warunkiem, że odpowiednio pojęcia te się definiuje. Obecny prezes publicznej telewizji Jacek Kurski stwierdził niegdyś: "wyważenie i pluralizm nie powinny być rozliczane na poziomie TVP, tylko w bilansie wszystkich wiodących mediów elektronicznych w Polsce".

Juliusz Braun jest doktorem nauk politycznych, wykładowcą w Collegium Civitas. Był dziennikarzem katolickiego tygodnika "Niedziela", a w latach 1989-1999 posłem na Sejm. Następnie zasiadał w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji (do 2005 roku, w tym do 2003 roku był jej przewodniczącym).Poźniej pełnił funkcję prezesa TVP.
Autor książek: „Potęga czwartej władzy - Media, rynek, społeczeństwo” oraz „Telewizja publiczna w czasach transformacji".

 

Bristol Busko-Zdrój ****
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij