+48 41 33 030 33

„Błyskotka” Ked’a Olszewskiego na Mikołajki

06 Gru 2018

 „Błyskotka” nastroi hotelowych gości i nie tylko...

Od Mikołajek poprzez świąteczny czas do połowy stycznia  2019 roku Fundacja Nowa Przestrzeń Sztuki zaprezentuje obiekt Ked’a Olszewskiego w Hotelu Bristol**** Art & Medical SPA  w Busku-Zdroju. „Błyskotka” nastroi hotelowych gości i nie tylko bardzo pozytywnie wprowadzając w nastrój świąteczny. Obecna prezentacja pozwali poznać drugi artystyczny obiekt – pojemnik na śmieci. Pierwszy – betoniarkę – mogliśmy zobaczyć w 2014 roku.

 

 Wystawa organizowana przez Fundację Nowa Przestrzeń Sztuki oraz Hotel  Bristol Art&Medical SPA w ramach cyklu ART Bristol

 

 „Błyskotki” to zestaw prac codziennego użytku, np. budka telefoniczna,  kubeł na śmieci , betoniarka czy stary samochód garbus ustawiony w  przestrzeni publicznej. Artysta okleja całe obiekty lusterkami na wzór  kuli dyskotekowej, sprawia by błyszczały w sposób dosłowny i przenośny.

 Większość „Błyskotek” po metamorfozie pozostaje w miejscu, gdzie znalazł  je artysta. Gest artystyczny ogranicza się do ich wybrania, przybrania,  sfotografowania ich, często  w warunkach nocnych, z efektami feerii migoczących, dyskotekowych  odblasków. Tylko niektóre z „Błyskotek” stały się galeryjnymi obiektami  artystycznymi.

 

 Obecna prezentacja „Błyskotki” w przestrzeni Hotelu Bristol Art &  Medical SPA jest jedną z tych prac, które zostały galeryjnymi obiektami  artystycznymi. Poprzez swoją formę idealnie oddają nastój świąteczny, a  włożone do środka zapakowane prezenty  przypominają nam o czasie, w  którym obdarowujemy bliskie nam osoby. Jest to już drugi artystyczny  obiekt, który możemy zobaczyć w przestrzeniach hotelowych. . Pierwszy –  betoniarkę – prezentowany był w 2014 roku.

 

 Krzysztof KED Olszewski

 

 (ur. 11 czerwca 1970 w Kartuzach) – polski fotograf i artysta wizualny,  autor fotoinstalacji.

 

 Ukończył Wydział Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w  Poznaniu (dyplom pod kierunkiem Grzegorza Przyborka), a następnie studia  uzupełniające na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły  Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Otrzymał stypendia  artystyczne Miasta Szczecina (2004, 2005), ASP w Poznaniu (2004) oraz  Łódzkiej PWSFTViT (2005).  Obecnie adiunkt w Katedrze Projektowania  Graficznego Akademii Sztuk Pięknych w Szczecinie. Kurator Miejskiej  Galerii Sztuki 13 Muz w Szczecinie. Pomysłodawca i dyrektor  Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wizualnej inSPIRACJE. Realizuje  projekty z pogranicza wideo, fotografii, instalacji i happeningu. W  swoich pracach i działaniach artystycznych dotyka tematów społecznych,  istotnych dla społeczeństwa, zachowując jednocześnie wyjątkową  wrażliwość estetyczną i wizualną – m.in. problemy sacrum – profanum,  anoreksji, bulimii, tożsamości miejsc.

Bristol Busko-Zdrój ****
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij