+48 41 33 030 33

WYSTAWA FOTOGRAFII Grzegorz Sideł "Krajobraz minimalnie uproszczony"

17 Lis 2018

Serdecznie zapraszamy 17 listopada 2018 r. na wernisaż, który odbędzie się naszym hotelu o godzinie 17:00. Wystawa artysty organizowana jest w ramach Nagrody Specjalnej, którą Grzegorz Sideł otrzymał za zestaw fotografii w 41 Interdyscyplinarnym  Konkursie Plastycznym Województwa Świętokrzyskiego Przedwiośnie organizowanym przez Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach.  

Grzegorz Sideł, jako artysta fotografik, prezentuje postawę w dziedzinie fotografii artystycznej podwójnie niepopularną. Po pierwsze – będąc Kielczaninem fotografuje krajobraz – temat, zdawałoby się, przez Kielecką Szkołę Krajobrazu mocno wyeksploatowany. Po drugie – w tym krajobrazie poszukuje piękna, które obecnie jest kategorią w sztuce współczesnej traktowaną z dużą rezerwą. Jednak, o ile wartością niezbędną w twórczości artystycznej jest wierność sobie i własnym predyspozycjom oraz zainteresowaniom – to ta konsekwentna postawa właśnie uwiarygodnia go jako twórcę. Fotografie Grzegorza Sidła budzą zachwyt zarówno intensywnością emocji i przeżywania piękna świata jak i formalną perfekcją. Artysta wykorzystuje i maksymalizuje urodę krajobrazu w różnych odsłonach pór roku. Wiosną fotografuje zgeometryzowane rytmy zaoranych, jeszcze pustych pól, latem zaś pełnię słonecznego światła i urodę rozległej przestrzeni nieba pokrytego rozświetlonymi chmurami. Jesienią pochłaniają go zachwycające kolory przebarwiających się mas liści drzew i barwne gęstwy krzewów i traw. Szczególnie piękne są fotografie lasu, w których buduje napięcie w oparciu o kontrasty światła i ciepłego, barwami jesieni zabarwionego cienia. Smugi ukośnych słonecznych promieni, wsączające się pomiędzy wertykalne rytmy prostych pni drzew, tworzą tajemniczy nastrój, rozświetlając jedne fragmenty przestrzeni, a pogrążając w mroku inne. Najbardziej jednak zachwycające są fotografie wykonane zimą. Zamierzony minimalizm, jako środków wyrazu używający tylko nieskazitelnej bieli śniegu, jednolitej bladej szarości nieba i czarnego rysunku bezlistnych gałązek drzew, krzewów i pędów uschłych traw, odsłania w pełni mistrzostwo ich kompozycji i doskonałość proporcji. Charakterem bardziej przypominają grafiki czy rysunki – i tworzone są z równą im starannością. Dodatkowo ten charakter podkreśla rozległość kadru, który pozwala na pomniejszenie odległych elementów i zatarcie zbędnych szczegółów, oraz na powiększenie neutralnej płaszczyzny partii nieba.Graficzne piękno i wyszukana, ascetyczna wręcz, elegancja tych zdjęć stanowi o ich wyjątkowej plastycznej atrakcyjności. Oglądana na wystawie, w większym wyborze i różnorodności ujęć, fotograficzna twórczość Grzegorza Sidła zyskuje na sile wyrazu. Odsłania się wtedy subtelność ich emocjonalnego przekazu, staranność wyboru motywów i bogactwo formalnych rozwiązań. A także zachwycające piękno świata, zawarte i w rozległych przestrzeniach jak i w drobnych formach krajobrazu. Tym właśnie pięknem, wydobytym swoją sztuką: patrzenia, zauważania i fotografowania – Grzegorz Sideł się z nami teraz dzieli, udowadniając, że nawet do tak trudnego tematu – w kontekście twórczości Pawła Pierścińskiego i fotografików Kieleckiej Szkoły Krajobrazu – potrafił coś dodać od siebie. Stanisława Zacharko-Łagowska

Fotografik urodzony w Kielcach. Fotografuje od 1979 roku. Jest członkiem Fotoklubu „Galeria” MCK Ostrowiec Świętokrzyski oraz członkiem rzeczywistym Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Brał udział w ponad trzydziestu wystawach fotograficznych, m.in. Doroczne Wystawy Fotoklubu „Galeria” MCK Ostrowiec Świętokrzyski, Ogólnopolski Przegląd Fotograficzny „Ponidzie” w Busku Zdroju w Galerii Zielona oraz Miejskim Centrum Kultury w Busku-Zdroju, wystawach pokonkursowych „Kieleckie Inaczej”, „Świętokrzyskie w obiektywie”. W 2007 roku jury pod przewodnictwem mistrza Pawła Pierścińskiego przyznało mu nagrodę Grand Prix w konkursie  „Świętokrzyskie w Kadrze”, otrzymał też wyróżnienie w drugiej jego edycji.

W 2018 roku zdobył Nagrodę Specjalną ufundowaną przez Fundację Nowa Przestrzeń Sztuki w 41 Interdyscyplinarnym Konkursie Plastycznym Województwa Świętokrzyskiego „Przedwiośnie” organizowanym przez BiuroWystaw Artystycznych w Kielcach. Wystawa „Krajobraz minimalnie uproszczony” Grzegorza Sidła w Hotelu Bristol Art & Medical SPA w Busku-Zdroju jest częścią nagrody.

 

Bristol Busko-Zdrój ****
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij