Medycyna manualna
Terapia manualna
To nowoczesny, indywidualny, fizjoterapeutyczny system leczenia dysfunkcji narządu ruchu.
Terapia manualna
To nowoczesny, indywidualny, fizjoterapeutyczny system leczenia dysfunkcji narządu ruchu.
Obejmuje swym działaniem diagnozę i leczenie zaburzeń strukturalnych narządu ruchu: stawów, mięśni, nerwów. Na terapię manualną składają się odpowiednie testy wykrywające zaburzenia ruchomości oraz techniki zmierzające do przywrócenia prawidłowej gry stawowej, a także równowagi pracy mięśniowej. Wszystkie te techniki wykonywane są ręcznie przez terapeutę. Polegają one na mobilizacjach, manipulacjach na stawach kręgosłupa i kończyn, a także na oddziaływaniu na tkanki miękkie (mięśnie, powięzi, więzadła, ścięgna), a za ich pośrednictwem na układ nerwowy.
Uzupełnieniem działania terapeuty są automobilizacje, czyli samodzielne ćwiczenia wykonywane w domu, zwiększające lub utrzymujące prawidłową ruchomość.
Suche igłowanie podczas terapii manualnej
Zdrowy Kręgosłup
Ćwiczenia prowadzone w formie zajęć grupowych mające na celu poprawę trofiki mięśni oraz czucia prawidłowej postawy ciała.
Trening stanowi zarówno profilaktykę, jak i terapię bólu pleców. Pozwala na przywrócenie optymalnej elastyczności przykurczonych tkanek i zwiększa zakres ruchomości w poszczególnych stawach. Szczególną uwagę poświęca się wzmacnianiu mięśni określających ułożenie miednicy m. in. pośladkowych, brzucha i bioder oraz mięśni głębokich odpowiedzialnych za stabilizację kręgosłupa.
Czas zajęć: 30 minut.
Częstotliwość: codziennie lub co drugi dzień.
Kinezjotaping (plastrowanie dynamiczne)
to zabieg polegający na przyklejaniu do określonych partii ciała specjalnych elastycznych taśm, których zadaniem jest zwiększenie przepływu limfy oraz płynu tkankowego pomiędzy tkankami.