Fizykoterapia
Fizykoterapia jest jedną z gałęzi medycyny fizykalnej, której celem jest leczenie oraz wspomaganie rehabilitacji przy użyciu naturalnych i sztucznie wytwarzanych czynników fizycznych. Wśród nich znajdują się między innymi prąd elektryczny, ciepło, zimno, promieniowanie świetlne, ultradźwięki czy pole magnetyczne. Zabiegi fizykoterapeutyczne są powszechnie stosowane w leczeniu urazów, chorób przewlekłych, a także jako element rehabilitacji pooperacyjnej.
Dzięki odpowiednio dobranym metodom fizykoterapia może skutecznie łagodzić ból, poprawiać krążenie krwi, redukować stany zapalne i obrzęki, a także przyspieszać procesy gojenia tkanek. Często stanowi ważne uzupełnienie kinezyterapii, czyli leczenia ruchem. W praktyce klinicznej wykorzystuje się wiele rodzajów zabiegów, takich jak elektroterapia, krioterapia, laseroterapia czy magnetoterapia. Każdy z nich ma określone wskazania i działa w inny sposób na organizm pacjenta.
Fizykoterapia ma szerokie zastosowanie nie tylko w ortopedii, ale także w neurologii, reumatologii czy medycynie sportowej. Może być stosowana zarówno w celach leczniczych, jak i profilaktycznych, na przykład w przypadku osób narażonych na przeciążenia czy pracujących w jednej pozycji przez dłuższy czas. Zabiegi te są zazwyczaj bezpieczne i nieinwazyjne, jednak zawsze powinny być poprzedzone konsultacją ze specjalistą.
Współczesna fizykoterapia stale się rozwija, wykorzystując nowoczesne technologie i aparaturę medyczną. Dzięki temu możliwe jest coraz skuteczniejsze wspomaganie leczenia i poprawa jakości życia pacjentów z różnorodnymi schorzeniami. Fizykoterapia odgrywa zatem istotną rolę we współczesnej medycynie, pomagając w powrocie do sprawności i zachowaniu zdrowia.

LAMPA Q.LIGHT
Leczenie światłem spolaryzowanym o działaniu biostymulacyjnym, mającym zastosowanie w traumatologii, reumatologii, medycynie sportowej, neurologii, chirurgii oraz dermatologii.
LAMPA LUMINA
Lampa przeznaczona do wykonywania zabiegów ciepłoleczniczych i światłoleczniczych za pomocą emitowanej energii cieplnej promieniowania podczerwonego.
Laser wysokoenergetyczny
To promieniowanie światła monochromatycznego, spolaryzowanego o dużej gęstości energii docierającego do głębiej położonych struktur komórkowych.
Prąd galwaniczny
To sanatoryjny zabieg elektroleczniczy, polegający na przepływie prądu stałego w tankach między dwoma elektrodami.
Jonoforeza
To zabieg elektroleczniczy, polegający na wprowadzeniu do tkanek leków za pomocą prądu stałego.
Elektrostymulacja
To zabieg elektroleczniczy, którego celem jest wywołanie skurczu mięśnia lub całej grupy mięśni za pomocą prądu impulsowego.
Prądy diadynamiczne
Zabieg elektroleczniczy polegający na wykorzystaniu prądu sinusoidalnie zmiennego. Rodzaj wybranego prądu do zabiegu ściśle jest uzależniony od żądanego efektu terapeutycznego.
Prąd Traberta
Zabieg elektroleczniczy z wykorzystaniem prądu jednokierunkowego o częstotliwości około 143 Hz.
Tens
Przezskórna elektryczna stymulacja nerwów, wykorzystująca krótkie impulsy prostokątne o dużej amplitudzie i bardzo szybkim czasie narastania.
Prądy Kotza
Polegają na precyzyjnym wywołaniu skurczów głębiej położonych włókien mięśniowych przez działanie prądem o średniej częstotliwości 2500 Hz, zmodulowanej do częstotliwości niskiej 50Hz.
Magnetronik
Zabieg leczniczy z zastosowaniem zmiennego pola magnetycznego o niskiej częstotliwości.
Ultradźwięki
To fale akustyczne o częstotliwości wyższej niż zakres słyszalny.