+48 41 33 030 33

„Portale” Bartosz Kokosińki

11 Oct 2018

Fundacja Nowa Przestrzeń Sztuki oraz Hotel Bristol ART & Medical SPA zapraszają na wystawę „Portale” Bartosza Kokosinskiego.

Od 11 października do 30 listopada 2018 roku w przestrzeni miejskiej miasta Busko Zdrój będzie można zobaczyć nowe prace znanego młodego polskiego artysty. Monumentalne „Portale” poruszają temat, o którym powszechnie nie mówi się – wydobycie rud koniecznych do produkcji telefonów komórkowych. Nasze kieszonkowe smartfony naznaczone są z jednej strony radością osób użytkujących je, a z drugiej strony cierpieniem osób, które mają styczność ze szkodliwymi substancjami, elektrośmieciami.

 

Fragment tekstu Marka Krajewskiego „E pluribus unum”:
Niewątpliwie zasłużyliśmy na to wszystko. Kto inny poza nami potrafi zmieniać piasek w szkło a skałę w metal, zaprzęgać niewidzialne siły, by przenosiły wiadomości z jednego krańca globu na inny? Kto oprócz ludzi umie zatrzymywać czas i sprawiać, iż można wielokrotnie przeżywać to, co już było, czego jeszcze nie ma i czego nigdy nie będzie? Kto, jak nie my posiadł umiejętność sprawiania, iż przed naszymi oczami zjawia się wszystko, czego zapragniemy? Wystarczy tylko kliknąć i choć to tylko zjawy – kilkucentymetrowe, płaskie i pozbawione zapachu – to cieszące oko i zabawne, całkowicie nam uległe.  Zasłużyliśmy na to wszystko nie tylko dokonaniami, wiedzą i umiejętnościami, ale też wyrzeczeniami i cierpieniem. Niekoniecznie zresztą własnym, najczęściej cudzym. To przecież nie my ryjemy w ziemi, by wydobyć ponad 160 substancji, z których produkuje się smartfony. To nie my je składamy w całość za głodowe stawki. To nie my wdychamy opary plastiku i pijemy skażoną wodę w miejscach, gdzie gromadzi się elektrośmieci. To nie my również giniemy w wojnach opłacanych z pieniędzy pozyskanych za sprzedaży koltanu i kasyterytu- rud niezbędnych w produkcji telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych. Niezależnie od tego, kto cierpi, cierpi w imię czegoś wzniosłego- wyzwolenia człowieka od ograniczeń nakładanych przez naturę: od ciała, niezdolności do bycia w kilku miejscach jednocześnie, powolności i ciężaru tego, co materialne. Prometejska obietnica złożona przez ojców nowoczesnego porządku- obietnica wolności- materializuje się w czarnej skrzynce spoczywającej w naszych kieszeniach. Jej spełnienie i demokratyzacja są tak fascynujące, że nie bardzo interesuje nas to, jak to działa, komu i czemu zawdzięczamy to wyzwolenie, jaką cenę przyjdzie nam za to zapłacić.

This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close