+48 41 33 030 33

Agnieszka Kotarba "Ciała(nie)obce"

10 Nov 2017

„Ciała (nie)obce” to zbiór prac z lat 2013-2017 poświęconych tematyce przenikania się różnych intymności. To swoista opowieść o ciele i jego zanurzeniu w życie, która rozgrywa się w świecie lirycznych niedopowiedzeń, gdzie to co swoje często staje się obcym i na odwrót.    Agnieszka Kotarba  

Celebracja kobiecej cielesności. Jej ograniczenia i zanurzenie we współczesnym dyskursie. To tematy jakie eksploruje A. Kotarba przy okazji swoich ostatnich prac. Szczególnie dużo miejsca poświęca owym ograniczeniom. Subtelnie kreśli ich płynne granice, nie ocierając się przy tym o ideologie. Kobiety z jej prac są ponad wszystko kobietami, mimo pozbawienia ich twarzy, swoistego „zaciałowania”. 
A może właśnie dzięki niemu? – zdaje się pytać autorka. Mamy oto przed sobą przyczynek do zastanowienia się nad korporalnością jako taką, podaną bez ideologicznych filtrów.

Bartosz Popadiak, 2014

Moje twórcze poszukiwania zaowocowały oryginalną, intermedialną techniką. W swoich "szytych obrazach " poruszam tematy związane z kobiecą cielesnością, przemijaniem i pamięcią. Inspiruje mnie twórczość polskich artystek lat 70', kojarzonych z feminizmem. Jednak to "ideologicznie osobna" postawa twórcza Marii Pinińskiej-Bereś wywarła na mnie największy wpływ.

 

Bristol Art to długofalowy projekt, zakładający cykl wystaw sztuki współczesnej organizowany przez Fundację Nowa Przestrzeń Sztuki oraz Hotel Bristol Art&Medical SPA. Każdy z pokazów oparty będzie na relacji z charakterem i funkcją przestrzeni Bristol Busko-Zdrój oraz z kolekcją sztuki Tomasza Tworka zgromadzonej i eksponowanej w obiekcie. Zaproszeni artyści idąc autorskim tropem wejdą w relację z przestrzenią oraz poszczególnymi dziełami z kolekcji, wprowadzając element zmiany. Konwencja pokazu, oprócz obiektów sztuki, zakłada także szereg wydarzeń performatywnych, które wpisują się w charakter Hotelu Bristol Busko-Zdrój, jako miejsca, w którym sztuka i wypoczynek odgrywają szczególną rolę.


Agnieszka Kotarba - urodziła się w Kielcach w 1989 roku, gdzie ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych ze specjalnością ceramika artystyczna. Swoją przygodę z szeroko pojętym tematem tkaniny artystycznej rozpoczęła w pracowni interdyscyplinarnej prof. Zbigniewa Bajka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 2015 absolwentka kierunku edukacja artystyczna na wspomnianej uczelni. W tym samym roku otrzymała Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia. Relacje pomiędzy kobietą a mężczyzną, pierwiastkiem żeńskim a męskim, ich ciągłe ścieranie się w przestrzeni codzienności, a także konfrontacja z własną kobiecością określają główne pole znaczeniowe jej prac. Autorska technika artystki, będąca połączeniem malarstwa i tkaniny, przez nią samą określana jako szyte obrazy, uwypukla cielesny charakter przedstawień, nawiązując do tak zwanej sztuki haptycznej, w której dotykanie dzieł, czy też wyobrażanie sobie tego dotyku, ma kluczowe znaczenie.  Mieszka i tworzy  w Krakowie.

Bristol Busko - Zdroj ****
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close