Zespół bolesnego barku, łokieć tenisisty i golfisty
Zespół bolesnego barku, łokieć tenisisty i golfisty
Zespół bolesnego barku, łokieć tenisisty i łokieć golfisty to schorzenia należące do grupy przeciążeniowych zespołów bólowych, które dotykają górnych kończyn. Zespół bolesnego barku (inaczej: zespół cieśni podbarkowej) charakteryzuje się bólem i ograniczeniem ruchomości w stawie ramiennym, często spowodowanym zapaleniem lub uszkodzeniem ścięgien mięśni rotatorów, kaletki podbarkowej lub mięśnia dwugłowego ramienia. Ból często nasila się podczas ruchów ponad głową lub w nocy, co może prowadzić do zaburzeń snu.
Łokieć tenisisty (zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej) i łokieć golfisty (zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej) to schorzenia dotyczące okolicy łokcia. Łokieć tenisisty objawia się bólem po zewnętrznej stronie łokcia, nasilającym się przy prostowaniu nadgarstka i palców, podczas gdy łokieć golfisty charakteryzuje się bólem po wewnętrznej stronie łokcia, nasilającym się przy zginaniu nadgarstka i palców. Obie te dolegliwości są zazwyczaj wynikiem powtarzalnych mikrourazów i przeciążeń, często związanych z aktywnościami sportowymi lub zawodowymi wymagającymi częstego używania przedramienia i nadgarstka.
Profilaktyka
-
Regularne wykonywanie ćwiczeń wzmacniających i rozciągających mięśnie obręczy barkowej i przedramienia.
-
Stosowanie prawidłowej techniki podczas aktywności sportowych i zawodowych.
-
Ergonomiczne dostosowanie miejsca pracy (odpowiednia wysokość biurka, pozycja monitora, etc.).
-
Unikanie długotrwałych, powtarzalnych ruchów ramion i przedramion.
-
Stosowanie odpowiedniego sprzętu sportowego (rakiety, kije golfowe) dostosowanego do indywidualnych potrzeb.
-
Regularne przerwy i stretching podczas pracy lub aktywności sportowej.
-
Utrzymywanie prawidłowej postawy ciała.
-
Stopniowe zwiększanie intensywności treningów i obciążeń.
-
Dbanie o ogólną kondycję fizyczną i elastyczność mięśni.
-
Stosowanie technik relaksacyjnych w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego.
-
Regularne badania kontrolne, szczególnie w przypadku osób narażonych na przeciążenia.
-
Odpowiednie nawodnienie i zbilansowana dieta bogata w składniki odżywcze wspierające zdrowie stawów i mięśni.
Leczenie i rehabilitacja zespołu bolesnego barku, łokcia tenisisty i golfisty
Leczenie zespołu bolesnego barku oraz łokcia tenisisty i golfisty rozpoczyna się zazwyczaj od metod zachowawczych. W ostrej fazie stosuje się odpoczynek od aktywności wywołujących ból, leki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz okłady z lodu. W przypadku zespołu bolesnego barku, często skuteczne są zastrzyki z kortykosteroidów do przestrzeni podbarkowej. Dla łokcia tenisisty i golfisty, oprócz leków przeciwzapalnych, stosuje się również ortezy stabilizujące przedramię, które zmniejszają napięcie w miejscu przyczepu mięśni.
Kluczowym elementem leczenia jest fizjoterapia. W przypadku zespołu bolesnego barku, terapia koncentruje się na przywróceniu prawidłowej ruchomości stawu ramiennego, wzmocnieniu mięśni rotatorów i stabilizatorów łopatki oraz korekcji postawy ciała. Stosuje się techniki manualne, ćwiczenia, terapię ultradźwiękową i elektroterapię. Dla łokcia tenisisty i golfisty, fizjoterapia obejmuje techniki manualne mające na celu rozluźnienie napiętych mięśni przedramienia, ćwiczenia ekscentryczne, terapię falą uderzeniową oraz techniki neuromobilizacji.
W przypadkach opornych na leczenie zachowawcze, może być konieczne leczenie operacyjne. Dla zespołu bolesnego barku może to obejmować artroskopowe oczyszczenie przestrzeni podbarkowej lub naprawę uszkodzonych ścięgien. W przypadku łokcia tenisisty i golfisty, operacja może polegać na uwolnieniu przyczepów mięśni lub naprawie uszkodzonych tkanek. Po każdej interwencji chirurgicznej konieczna jest odpowiednio zaplanowana rehabilitacja, która ma na celu przywrócenie pełnej funkcji kończyny i zapobieganie nawrotom dolegliwości. Rehabilitacja pooperacyjna obejmuje stopniowe przywracanie zakresu ruchu, wzmacnianie mięśni oraz naukę prawidłowych wzorców ruchowych w codziennych czynnościach i aktywnościach sportowych.