Tężnia Busko Zdrój
Tężnia Busko Zdrój
Zaledwie 350 metrów od hotelu Bristol**** Art and Medical SPA, na terenie Parku Zdrojowego znajduje się tężnia solankowa Busko Zdrój. Zaprojektowana w nowoczesnym, minimalistycznym stylu na planie okręgu ma obwód 226 m. Tężnię stanowią dwa pierścienie, w których sercu znajduje się fontanna mgielna. Spacer po niej może przypominać wędrówkę w labiryncie. Na szczycie konstrukcji znajduje się taras widokowy, skąd zobaczymy m.in. zabytkową część parku i pijalnię wód mineralnych. W budynku jest także oranżeria z zachwycającą egzotyczną roślinnością oraz strefa relaksu.
Jak działa tężnia solankowa?
Tężnie solankowe to drewniane budowle, których ściany pokryte są misterną konstrukcją z drzew iglastych oraz gałęzi tarniny. Lecznicza woda solankowa, bogata w jony sodowe, sole magnezowe, a także związki jodu i bromu pompowana jest na górę konstrukcji, skąd następnie wolno spływa siłami grawitacji. Krople wody rozbijają się o gałęzie tworząc aerozol, a tym samym mikroklimat bogaty w pierwiastki zawarte w solance.
Mikroklimat, który wytwarza się dzięki tężni zbliżony jest do tego, którym możemy się cieszyć podczas wakacji nad morzem. W trakcie godzinnej sesji w tężni nasz organizm pochłania tyle jodu, ile przyswoilibyśmy podczas trzydniowego plażowania nad Bałtykiem.
Komu służą zbawienne pierwiastki?
Nasycone powietrze solankowe ma szerokie zastosowanie terapeutyczne. Z tężni solankowej w Busku Zdroju powinny przede wszystkim korzystać osoby cierpiące na przewlekłe albo nawracające schorzenia dróg oddechowych, pacjenci z astmą oskrzelową, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc i po przebytych chorobach wywołanych wirusem COVID19.
Sesje w tężni będą zbawienne dla osób cierpiących na niedobór mikroelementów oraz tych, mających osłabiony układ odpornościowy. Specyficzny mikroklimat wykorzystywany jest również w profilaktyce nadciśnienia tętniczego, nerwicy wegetatywnej i zespołu chronicznego zmęczenia.
Inhalacje pomagają oczyścić drogi oddechowe, polecane są więc osobom zamieszkującym duże aglomeracje miejskie, gdzie powietrze zanieczyszczone jest smogiem, pracującym w środowisku o wysokim czynniku zapylenia oraz tym, którzy borykają się z alergią. Pobyt w tężni odciąża pracę nerek oraz wątroby. Magnez i miedź zawarte w solankowym aerozolu poprawiają przemianę materii, a selen oczyszcza nasz organizm z wolnych rodników.
Jak korzystać z tężni?
Inhalacje solankowe muszą trwać minimum 30 minut, ale by w pełni czerpać korzyści z mikroklimatu w tężni powinniśmy przeznaczyć na sesję godzinę. Zalecane jest, by kuracja była regularnie powtarzana, najlepiej codziennie. Spacerując wokół tężni energicznym marszem stymulujemy krążenie krwi w organizmie, dzięki czemu drogocenne pierwiastki będą szybko transportowane po całym organizmie.
Warto wiedzieć, że najlepszym momentem na korzystanie z tężni jest ciepły, ale wietrzny dzień. Parowanie wody solankowej w czasie deszczu jest minimalne, a nocą powietrze wokół tężni niemal całkowicie traci swoje właściwości.
Przeciwwskazania
Niestety nie wszyscy mogą wdychać solankowe opary. Kuracji w tężni powinny unikać osoby po świeżo przebytym zawale serca, cierpiące na choroby nowotworowe, pacjenci z niewydolnościom naczyń wieńcowych i uczuleniem na składniki solanki.
Z inhalacji solankowych nie powinni korzystać ci, którzy mają problem z nadczynnością tarczycy.