Zabieg wykorzystujący wodę o zwiększonej zawartości dwutlenku węgla jest procedurą, w której organizm absorbuje ten gaz poprzez skórę i układ oddechowy.
Zabieg uzyskuje się przez nasycenie wody źródlanej bezwodnikiem kwasu węglowego. Zawarty w wodzie bezwodnik kwasu węglowego wydziela się na skórze w postaci pęcherzyków gazu, wywołując w niej wiele zmian, spośród których najważniejszą jest rozszerzenie naczyń włosowatych, tętniczych i żylnych. Powoduje to przesunięcie krwi z centralnych części organizmu na obwód, dzięki temu praca serca staje się bardziej ekonomiczna, zwiększa się przepływ wieńcowy i nasila diureza. W następstwie tego dochodzi do obniżenia ciśnienia krwi, zarówno normalnego jak i podwyższonego chorobowo oraz zwolnienia akcji serca.
Rozszerzenie naczyń krwionośnych zachodzi w kąpieli kwasowęglowej bez udziału czynnika cieplnego, gdyż kąpiel odbywa się w chłodnej wodzie o temperaturze około 32-35°C.
Czas kąpieli zależy od stanu ogólnego i waha się w granicach 15-20 min., ilość zabiegów ustalana jest indywidualnie przez lekarza prowadzącego.
Wskazania:
- Nadciśnienie tętnicze,
- Niedokrwienie kończyn dolnych na tle miażdżycy,
- Angiopatia cukrzycowa,
- Czynnościowe choroby serca,
- Polineuropatia,
- Zaburzenia krążenia obwodowego, tętniczego i żylnego,
- Zespoły psychosomatyczne,
- Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych.